Δευτέρα, 18 Οκτωβρίου 2010

Κλήμης στο patissiapress.gr: Στόχος η γρηγορότερη δυνατή εξασφάλιση της παραμονής...

ΣΠΟΡΤΙΓΚ - Π. ΦΑΛΗΡΟ 68 – 63

Από τον Βαγγέλη Νοταράκη

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του ο Σπόρτιγκ στον 2ο όμιλο Νότου, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Α.Ο. Π. Φαλήρου με 68-63. Ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς υπήρχε συνεχής διακύμανση του σκορ με τους παίκτες του Παναγιώτη Αρβανίτη να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και να παίρνουν μία σημαντική νίκη.

Ο Σπόρτιγκ στο πρώτο δεκάλεπτο δεν πατούσε «καλά» στο παρκέ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» και το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12-9. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Αρβανίτη –με πρωταγωνιστή τον Παπαβλασόπουλο- ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και με άμυνα που «τσάκιζε κόκκαλα» έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε αντιστρόφως ανάλογη εξέλιξη, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους οι οποίοι φάνηκε πως… έμειναν στα αποδυτήρια. Οι προσπάθειες… αφύπνισης από τον τεχνικό των γηπεδούχων δεν απέδωσαν καρπούς με αποτέλεσμα το Φάληρο να γυρίσει το ματς και με τη λήξη της τρίτης περιόδου να προηγείται με 46-48.

Όπως είναι λογικό, η τελευταία περίοδοςεξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, καθώς καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μόλις 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Σπόρτιγκ προηγούνταν μόλις με 3 πόντους (65-62).

Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» η ψυχραιμία του Παπαβλασόπουλου από την γραμμή των βολών, αλλά και η εκπληκτική αμυντική συμπεριφορά των παικτών του Αρβανίτη οι οποίοι… έτρωγαν σίδερα.

Σημαντική συμβολή είχε και ο Κλήμης, ο οποίος στα κρίσιμα σημεία «μίλησε» πίσω από τα 6.75. Αξίζει να σημειώσουμε, ότι πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε ο πρώην παίκτης του Σπόρτιγκ, Σεραφείμ Παπάνογλου, ο οποίος πλέον αγωνίζεται με την φανέλα του Π. Φαλήρου, ενώ και οι περίπου 250-300 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του Σπόρτιγκ δεν ξέχασαν την συμβολή του στην περσινή σωτηρία της ομάδας και με την λήξη του αγώνα τον αποθέωσαν φωνάζοντας ρυθμικά το όνομά του.

Αμέσως μετά την λήξη του αγώνα ο αρχηγός του Σπόρτιγκ, Στέλιος Κλήμης, σε δηλώσεις που έκανε στο patissiapress.gr στάθηκε στην σπουδαιότητα της νίκης στην πρεμιέρα καθώς η ομάδα είναι νέα και ακόμα θέλει χρόνο για να «δέσει», ενώ όπως υπογράμμισε στόχος της ομάδας είναι η γρηγορότερη δυνατή εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία.