Κυριακή, 24 Οκτωβρίου 2010

sportlesvos.gr: "Έφτιαξε" τον κόσμο της η Γέρα!

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου στο νότο, στη Γ' Εθνική, πέτυχε σήμερα η Electronet Γέρα, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον ιστορικό Σπόρτιγκ. Το τελικό 64-60 σκόρπισε χαμόγελα στους 500 περίπου φίλους τους αθλήματος, που γέμισαν ασφυκτικά κάθε γωνιά του Κλειστού Γυμναστηρίου της Νεάπολης και χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες του Στέφανου Μαρίνου.

Η Electronet Γέρα ξεκίνησε δυνατά το ματς σε άμυνα και επίθεση και γρήγορα έχτισε μια διαφορά 6-7 πόντων. Με γρήγορο passing game και σωστές επιλογές στην επίθεση, η πρωταθλήτρια ομάδα της Λέσβου έκλεισε προηγούμενη στο σκορ την Α' Περίοδο (14-10). Με την άμυνά της μάλιστα, να γίνεται ακόμα πιο πιεστική στο 2ο 10λεπτο, η Εlectronet Γέρα ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +14, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 35-25.

Ο Σπόρτιγκ, που στο Α' Ημίχρονο δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, κατάφερε με δύο γρήγορα σουτ τριών πόντων να μπει ξανά στο παιχνίδι με το ξεκίνημα της Γ' Περιόδου. Η ομάδα της Electronet Γέρας χαλάρωσε την περιφερειακή της άμυνα και το πλήρωσε, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν "ζεστοί" στο παρκέ και με βομβαρδισμό από τη γραμμή των 6,75μ ψαλίδισαν τη διαφορά, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 52-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σπόρτιγκ για πρώτη φορά έφερε το ματς στα ίσα (55-55), ωστόσο οι παίκτες του Στέφανου Μαρίνου, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο στην κερκίδα, αντέδρασαν και με δύο σερί τρίποντα των Γιάννη Ζεστού και Γιάννη Τσολάκη, πήραν και πάλι μια διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, ο Σπόρτιγκ προσπάθησε να φέρει τούμπα το ματς, όμως 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος,στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα (61-60), οι παίκτες του άργησαν να κάνουν φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ιμπέζα μέσα στη ρακέτα που με "γκολ-φάουλ" ανέβασε τη διαφορά στο +4 (64-60).

Η νίκη της Electronet Γέρας πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον κόσμο στις κερκίδες. Οι πρωταθλητές Λέσβου, αν και πρωτάρηδες στην κατηγορία, έχουν καταφέρει να κάνουν το δύο στα δύο, αποβάλλοντας το άγχος. Ο Στέφανος Μαρίνος, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας έζησε έντονα το ματς, δίνοντας συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του. Ο Πρόεδρος της ομάδας Βασίλης Ανδριώτης τα "χρειάστηκε" στο τελευταίο τρίλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του τον αποζημίωσαν με τη δεύτερη σερί νίκη τους στην κατηγορία.