Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2011

Άνδρες: Exanatolis.gr: "Με τον αέρα του πρωτοπόρου πέρασε και από την καυτή έδρα του Μαρκοπούλου"

Άντεξε… για ένα ημίχρονο!
26/10/2011

Με τον αέρα του πρωτοπόρου και αήττητου πέρασε και από την καυτή έδρα του Μαρκοπούλου η ομάδα των Πατησίων, νικώντας τους γηπεδούχους με 66-73 διατηρώντας την πρώτη θέση που κατέχουν στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΣΚΑ.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα του ματς αφού ο Σπόρτιγκ πήρε τη νίκη στο τέλος χάρη στην εμπειρία των παικτών του και στην αστοχία των γηπεδούχων.
Το παιχνίδι από την αρχή φάνηκε ότι θα χαρίσει ωραίο θέαμα και θα κρατήσει το ενδιαφέρον των θεατών που γέμισαν το κλειστό γήπεδο του Μαρκοπούλου αμείωτο.
Οι δύο ομάδες από το πρώτο σφύριγμα του ρέφερι προσπάθησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, με σκοπό να βάλουν τα θεμέλια για μια σπουδαία νίκη, αλλά το πάθος και η αγωνιστικότητα των παικτών, ήταν το εμπόδιο για την δημιουργία μιας ασφαλούς διαφοράς, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει με το οριακό προβάδισμα του ενός πόντου για τους φιλοξενούμενους 34-35.
Στο δεύτερο μέρος ξεχώρισε ελαφρώς ο Σπόρτιγκ αλλά εκεί που δημιουργούσε μία αξιόλογη διαφορά στο σκορ των 7 έως 9 πόντων , τότε οι Μαρκοπουλιώτες με συνεχή πρέσινγκ την εξανέμιζαν σε πολύ μικρό διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το συνεχή προβάδισμα πότε με 3 πόντους και πότε με 7, εκμεταλλευόμενοι την κούραση των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την εμπειρία που έχουν αποκτήσει αγωνιζόμενοι σε εθνικές κατηγορίες, να πετύχουν την 5η συνεχόμενη νίκη και να διατηρηθούν στην πρώτη θέση.
Από το Μαρκόπουλο ξεχώρισαν δύο πρώην παίκτες του Πόρτο Ράφτη ο Σούρλας και ο Στεφάτος , καθώς επίσης και ο Παπαγιαννάκος ο οποίος έχει αγωνιστεί και αυτός για μία σεζόν στην ομάδα του Πόρτο Ράφτη.
Αντίθετα απο τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Παπάνογλου, Κωνσταντώνης και Παπαγιαννακόπουλος.