Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2012

Γυναίκες ΑΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 67 - 48

weplayball.gr

Φωτιά στην κορυφή της Α2 έβαλε η Τερψιθέα μετά τη μεγάλη νίκη της επί του μέχρι σήμερα αήττητου Πρωτέα με 47-36 στο ΕΑΚ Γλυφάδας. Μάλιστα, κατάφερε να πάρει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, όπου είχε χάσει με 49-40! Βέβαια, το συγκρότημα του Αλέκου Δάγλα παραμένει μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας και έχει το πλεονέκτημα για την άνοδο στην Α1 ενώ η Τερψιθέα παραμένει τρίτη αφού υστερεί στην ισοβαθμία με το Ελληνικό, που επικράτησε σχετικά δύσκολα του Σπόρτιγκ στην Αργυρούπολη! Το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο ενώ εκκρεμεί το μεγάλο ντέρμπι Πρωτέα – Ελληνικού που θα κρίνει πολλά για την άνοδο. Τρομερή μάχη γίνεται και για την τέταρτη θέση με τον Ιπποκράτη να μπαίνει πλέον στο ρόλο του οδηγού μετά τον θρίαμβο που σημείωσε στο Κοντόπευκο επί της Αγίας με 63-58 με μεγάλη πρωταγωνίστρια την εκπληκτική Ξένια Χελιώτη και τη Μαρία Μοσχοπούλου να βοηθάει με 18 πόντους.

Νίκη παραμονής πέτυχε η Λευκάδα στη Χαλκίδα με 77-49 επί της τοπικής ομάδας με κορυφαίες τις Καζαντζίδου και Τελίδου ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα διατήρησε τις ελπίδες του επικρατώντας με 71-40 του Απόλλωνα Πάτρας με καλύτερο το δίδυμο Ντόκου-Ζέρβα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της Γλυφάδας οι γηπεδούχες αποδείχτηκαν πιο παθιασμένες παρά την απογοήτευση από την οδυνηρή ήττα στην παράταση από το Ελληνικό την προηγούμενη βδομάδα και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και στα 40 λεπτά έφτασαν στη νίκη απέναντι σε έναν Πρωτέα, που τα περίμενε όλα από την Σπαθάρου, η οποία πριν τον αγώνα τιμήθηκε από την Τερψιθέα όπου αγωνιζόταν την περσινή περίοδο. Στο δεύτερο μέρος με τα τρίποντα της Σπαθάρου αλλά και της Μπαρμπερίδου ο Πρωτέας μείωσε σε 36-34 αλλά οι γηπεδούχες βρήκαν τις λύσεις φθείροντας τις δύο ψηλές του Πρωτέα με φάουλ χάρη στην Παναγιωτοπούλου (Ισκιόγλου που έπαιξε με πυρετό και Τσέρου) και με σκόρερς τις Μπότσαρη, Πανταζή και κλειδί την Σταμπούρλου που σημείωσε πέντε σερί πόντους, πήραν μια διαφορά που ήταν αρκετή για να τους δώσει τη νίκη. Μάλιστα, με καλάθι της Πανταζή 15’’ πριν τη λήξη πήραν και τη διαφορά από το πρώτο παιχνίδι. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο γήπεδο από τους φίλους των δύο ομάδων αλλά και στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτριών σε ένα γειτονικό ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 12-14, 39-26, 46-35, 67-48
Διαιτητές: Καλαϊτζάκης-Ορφανός
ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Ρουμπελάκης-Παντελάκης): Φιλιππάκη 6, Πρασσά 16(3), Ευμορφοπούλου 12, Μανώλη 10(2), Στεφάτου, Ρουμπελάκη 2, Μπαλτά 4, Παραγιού 7(1), Μπακάλη, Μπόνη 6, Τσουκαλά 4, Μουρντ.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νασούφης): Χατζηευσταθίου 5, Τσαγγαράκη 8, Γιακουμάτου 4(1), Καλλιώρα 4, Ντακόλια, Βραχάλη 4, Πετυχάκη 7, Καπερώνη 16(2), Γράψα.

ΑΓΕ Χαλκίδας – Νίκη Λευκάδας 49-77
Αγ. Παρασκευή – Ιπποκράτης Κω 58-63
ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων Π. 71-40
Τερψιθέα – Πρωτέας Β. 47-36