Δευτέρα, 21 Ιανουαρίου 2013

Γυναίκες ΓΕ ΑΜΙΛΛΑ 2000 - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ Σε 13 κλικ

ρεπορτάζ contraepithesi.gr

Μετά τις τελευταίες ήττες της Άμιλλας Τρίπολης στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, η αναμέτρηση της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο Τρίπολης απέναντι στον ιστορικό Σπόρτιγκ, αποτελούσε κομβικής σημασίας, καθώς η νίκη ήταν υποχρεωτικής προκειμένου η Αρκαδική ομάδα να καταφέρει να ανακάμψει βαθμολογικά και να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες της για παραμονή στην Α2 Εθνική κατηγορία. Κατά συνέπεια το παιχνίδι της περασμένης Κυριακής για την ομάδα της Τρίπολης ήταν πολύ κρίσιμο βαθμολογικά επιτακτική. Δυστυχώς όμως μετά από ένα κακό παιχνίδι η Άμιλλα Τρίπολης αποδείχθηκε χειρότερη από την κακή αγωνιστική ομάδα του Σπόρτιγκ και με πολύ κακή επιθετική λειτουργία ηττήθηκε τελικά με σκορ 31-39. Αυτή η ήττα πλέον φέρνει σε δύσκολη θέση την Άμιλλα που καλείται στον β’ γύρου του πρωταθλήματος να κάνει μεγάλη αντεπίθεση και να φτάσει στην κατάκτηση μεγάλων νικών προκειμένου να καταφέρει να πλασαριστεί στις θέσεις που εξασφαλίζουν την παραμονή στην κατηγορία.
Η Αρκαδική ομάδα είναι γεγονός ότι ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση έχοντας ένας πολύ καλό προβάδισμα στο παιχνίδι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού τα προβλήματα στην επίθεση δεν άργησαν να κάνουν την εμφάνισή τους και τον Σπόρτιγκ κυρίως από τη γραμμή των βολών να μπαίνει και πάλι στο παιχνίδι. Στη διάρκεια της αναμέτρηση οι «γηπεδούχες» είχαν αρκετές ευκαιρίες να εκμεταλλευτούν την νευρικότητα και αστοχία του Σπόρτιγκ που παρουσιάστηκε στην Τρίπολη αρκετά αποδυναμωμένη μετά την αποχώρηση κάποιων βασικών παικτριών της ομάδας. Από τη στιγμή που αυτό δεν συνέβη από την πλευρά των «γηπεδούχων» η Αθηναϊκή ομάδα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη πέρασε μπροστά στο σκορ, διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε σε μία σημαντική γι’ αυτήν νίκη.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και το γεγονός ότι στην ανάπαυλα οι άνθρωποι της Άμιλλας Τρίπολης πραγματοποίησαν την κλήρωση του ipad που αποτελούσε δώρο για έναν τυχερό της λαχειοφόρου αγοράς που ο τοπικός σύλλογος είχε πραγματοποιήσει το τελευταίο διάστημα.

Καλό ξεκίνημα για την Άμιλλα χωρίς συνέχεια…
Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα η Άμιλλα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι δείχνοντας ότι μπορεί όχι μόνο να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, αλλά να χτίσει και μία υπέρ της διαφορά στο ξεκίνημα. Κάποιες καλές συνεργασίες στην επίθεση και η αρκετά «κεφάτη» στο ξεκίνημα Αναστασία Τσουκαλά διαμόρφωσαν μετά από περίπου τρία λεπτά παιχνιδιού του 8-1 (06’58). Καλή η εικόνα στο ξεκίνημα και στην άμυνα που δεν επέτρεπε στον Σπόρτιγκ να βρει λύσεις. Στη συνέχεια όμως άρχισαν τα πρώτα προβλήματα αφού η νευρικότητα και οι κακές επιλογές αποτέλεσαν γεγονός, την ώρα που η Αθηναϊκή ομάδα με κερδισμένα φάουλ και διαδοχικές εύστοχες βολές άρχισε να «ψαλιδίζει» τη διαφορά, μειώνοντας στα 04’41 σε 8-6. Το φινάλε του α’ δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 10-8. Χαρακτηριστικό πάντως ότι έξι από τους οκτώ πόντους των φιλοξενούμενων είναι με βολές.

Νευρικότητα και από τις δύο ομάδες…
Η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη για την εικόνα του παιχνιδιού. Κακός ρυθμός στο ματς με πολλές άστοχες προσπάθειες και πολλά λάθη εκατέρωθεν, κρατούσαν το σκορ ιδιαίτερα χαμηλά για τα δεδομένα αναμέτρησης Α2 Εθνικής κατηγορίας. Ήταν εμφανές ότι το άγχος είχε επηρεάσει αρκετά τις παίκτριες των δύο ομάδων, προφανώς εξαιτίας της αναγκαιότητας της νίκης. Μετά από εφτά λεπτά παιχνιδιού στο β’ δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν πετύχει 6 πόντους και το σκορ ήταν ισόπαλο με 12-12 (03’14). Στο φινάλε του ημιχρόνου ήταν το χρονικό σημείο στο οποίο η ομάδα του Σπόρτιγκ με δύο εύστοχες βολές της Ρεντσεπέρη, κατάφερε για πρώτη φορά να περάσει μπροστά στο σκορ και όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα χρονικό σημείο ως το φινάλε. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Άμιλλα ήρθε και το αψυχολόγητο τέταρτο φάουλ της Έλλης Καλομιτσίνη στα τελευταία δευτερόλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, που την «αφόπλισε» στον πάγκο της ομάδας της για αρκετό διάστημα στη συνέχεια.

Κακή η Αρκαδική ομάδα και στη συνέχεια…
Στο ξεκίνημα της επανάληψης είναι γεγονός ότι οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ανοίξουν το ρυθμό στο ματς με τον μεν Σπόρτιγκ να θέλει να αυξήσει τη διαφορά στο ματς και την δε Άμιλλα να προσπαθήσει να ανακτήσει το προβάδισμα. Αποτέλεσμα ήταν ένας πιο γρήγορος ρυθμός και κάποια συνεχόμενα καλάθια και από τις δύο ομάδες. Για την Άμιλλα που βρισκόταν πίσω στο σκορ σν να μην έλειπε η αστοχία ήρθαν και τα πολλά αβίαστα και τραγικά λάθη που έδιναν το δικαίωμα στις φιλοξενούμενες χωρίς να είναι καλύτερες να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά. Χαρακτηριστικά λάθη όπως βήματα στον αιφνιδιασμό ή το πάτημα της τελικής γραμμής κατά την επαναφορά της μπάλας μετά από καλάθι του αντιπάλου. Κι όλα αυτά δείγματα της κακής ψυχολογίας και κυρίως του άγχους των «γηπεδούχων». Στο 21-26 το σκορ στα 03’34 πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου και στο 23-31 το σκορ μετά από τριάντα αγωνιστικά λεπτά.

Νευρικότητα υπερίσχυσε της αστοχίας…
Κι ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο θεωρούνταν μεγάλο διάστημα για να καταφέρει η Άμιλλα να γυρίσει το ματς, τα λάθη ήταν μεγαλύτερος και ισχυρότερος αντίπαλος από τον Σπόρτιγκ. Κι αυτό γιατί οι παίκτριες του κ. Αρβανίτη είναι χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία περίοδο σημείωσαν μόλις ένα καλάθι και όλοι οι άλλοι πόντοι (6) μόνο από βολές, που προέρχονταν από χαζά φάουλ που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί. Η νευρικότητα για την Άμιλλα υπερίσχυσε της αστοχίας. Αφού περισσότερα ήταν τα λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ για την Άμιλλα παρά τα άστοχα σουτ που είχαν στην τελευταία περίοδο στο ματς. Ακόμη και έτσι όμως η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε να γυρίσει το ματς και να φτάσει στη νίκη και εν μέρει πήγε να το καταφέρει όταν στα 03’25 πριν το φινάλε με εύστοχο τρίποντο της Χριστίνας Τσουκαλά από τη γωνία το σκορ έγινε 31-33. Κι ενώ η ψυχολογία σε εκείνο το χρονικό διάστημα θα έπρεπε να είναι με το μέρος του Αρκαδικού συλλόγου, συνέβη μάλλον το αντίθετο. Στα τελευταία 03’25 του παιχνιδιού η Άμιλλα δεν κατάφερε να πετύχει ούτε πόντο και «μοιραία» έχασε το παιχνίδι με σκορ 31-39.
Γενικότερα στο ματς τα βασικά επιθετικά ατού της ομάδας δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Η Χριστίνα Τσουκαλά φάνηκε μόνο στο β’ ημίχρονο και η Μπενέκη δεν ήταν καλή στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Η Καλομιτσίνη πλήρωσε τα φάουλ και δεν κατάφερε ποτέ να βρει το δικό της ρυθμό στο ματς, ενώ η Μάλαμα που έδωσε πολλές «μάχες» και προσπάθησε αρκετά δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα επιθετικά μένοντας στους 7 πόντους. Θετική η Αναστασία Τσουκαλά στο συγκεκριμένο ματς και η αδερφή της Χριστίνα κατά διαστήματα στην επανάληψη. Το ματς αναμφίβολα ήταν στις δυνατότητες της τοπικής ομάδας που με τα συνηθισμένα αγωνιστικά στάνταρ προηγούμενων αγώνων θα μπορούσε να το κατακτήσει.
Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης που έχει και τη δική του αγωνιστική σημασία στην τελική έκβαση του ματς και η εντυπωσιακή διαφορά των δύο ομάδων στα φάουλ με 26 προσωπικά φάουλ για τις «γηπεδούχες», έναντι μόλις 9 των «φιλοξενούμενων».
ΓΗΠΕΔΟ: ΑΚΔ Τρίπολης.
ΘΕΑΤΕΣ: 60-100.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάνος – Μαμασούκα.