4/3/2000 "Πρώτη" Παπάνογλου στα "κυανέρυθρα" (Α1 Εθνική)

πηγή archive.sport.gr

Σπόρτιγκ - Ηρακλής 56-87

Ξέσπασε στην επανάληψη

άτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής και έφτασε στην άνετη επικράτηση επί του Σπόρτιγκ στα Πατήσια. Ο γηραιός δυσκολεύτηκε από τον Σπόρτιγκ μόνο για ένα ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη βελτιώθηκε πήρε διαφορά 31 πόντων. Οσο για τους γηπεδούχους, μετά και από αυτή την ήττα υποβιβάστηκαν και τυπικά στην Α2.

Ο Σπόρτιγκ αντιστάθηκε μόνο για ένα ημίχρονο. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Ηρακλής τον υποτίμησε και δεν έχασε καθόλου την επαφή με το σκορ. Ο γηραιός, βέβαια, στηριζόμενος στους Ντίνκινς και Τζόνσον είχε συνεχώς τον έλεγχο και κατά διαστήματα το προβάδισμα, όμως η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ήταν 4 πόντοι (12-8 στο 6', 27-23 στο 12').
Οι γηπεδούχοι, όμως, που αγωνίζονται εδώ και καιρό χωρίς ξένους, δεν μπόρεσαν να αντέξουν και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ηρακλής ανέβασε ταχύτητα και με τους Χατζηβρέττα, Ελις να βοηθούν τους Ντίνκινς και Τζόνσον, άρχισε να αυξάνει τη διαφορά. Στο 28' το σκορ ήταν 52-42, στο 37' 80-56, για να λήξει ο αγώνας με 87-56 υπέρ των φιλοξενουμένων. Το σκορ, δηλαδή, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 50-21.
Στα τελευταία λεπτά, μάλιστα, επαναλήφθηκε το σκηνικό που συνηθίζεται μόνο στους αγώνες του Σπόρτιγκ και του Εσπερου, που έχουν διώξει τους ξένους και τους κοινοτικούς τους. Οι δύο προπονητές άφησαν στο παρκέ τους αναπληρωματικούς κι έτσι βρέθηκαν 5 έλληνες εναντίον 5 ελλήνων...

"Καλοί στο δεύτερο"

Hρακλής ήταν το μεγάλο φαβορί κόντρα στον Σπόρτιγκ και παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε στην άνετη επικράτηση. Ορεξη για πολλά σχόλια δεν υπάρχαν και οι δύο προπονητές αντιμετώπισν τη συνέντευξη Τύπου ως μια απλή υποχρεώση.

"Παίξαμε καλά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο", τόνισε ο Ντράγκαν Σάκοτα, ο οποίος ασχολήθηκε περισσότερο με τους αναπληρωματικούς παίκτες του: "Είμαι ικανοποιημένος από την παρουσία της ομάδας μου. Στο τέλος χρησιμοποίησα αρκετά ορισμένα νέα παιδιά της ομάδας. Ηθελα να τους δώσω χρόνο συμμετοχής, ώστε να αποκτήσουν εμπειρίες και να είναι έτοιμοι στα δύσκολα ματς που απομένουν".

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Σπόρτιγκ, Μιχάλης Καλαβρός, παραδέχθηκε την ανωτερότητα του γηραιού: "Η διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες είναι μεγάλη. Ο Ηρακλής ήταν σαφώς καλύτερος και του εύχομαι καλή συνέχεια".