Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2013

Άρης - Σπόρτιγκ 73-74 18/12/1999

πηγή archive.sport.gr

Συνεχίζεται ο κατήφορος

Η ...ελεύθερη πτώση του Αρη προς τις τελευταίες θέσεις της Α1, δεν έχει σταματημό. Οι κιτρινόμαυροι γνώρισαν την ήττα στην έδρα τους, απ' τον Σπόρτιγκ που σημείωσε την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα και έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για μια απ' τις δύο θέσεις που οδηγούν στην Α2...

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, που αγωνίστηκε χωρίς τους αμερικάνους, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με επιθετική αιχμή τον Παναγιώτη Λιαδέλη, κατάφερε να προηγηθεί με 9-4. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε όμως γρήγορα. Το Σπόρτιγκ έσφιξε την περιφεριακή του άμυνα και με πρώτα βιολιά στην επίθεση, τους Ραντούλοβιτς και Παπαδάτο, πήρε τα ηνία στο σκορ (25-19 στο 14'). Ο Αρης αντέδρασε, βρήκε λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με βραχεία κεφάλη, 39-37.
Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Με καλή περιφερειακή άμυνα και τουςΛιαδέλη και Σιγάλα να τον οδηγούν εκ του ασφαλούς στην επίθεση, ο Αρης ξέφυγε στο σκορ 54-44 στο 28'. Ολα έδειχναν ότι η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, θα έφτανε στην νίκη που θα την απομάκρυνε απ' την ζώνη του υποβιβασμού.
Οι παίκτες του Κίμωνα Κοκορόγιαννη είχαν διαφορετική γνώμη. Με πρωτοστάτη τον Τζέιμς Μπράινσον, μετέτρεψαν το 70-62 υπέρ του Αρη σε 71-70, ένα λεπτό πριν την λήξη. Τα πάνω κάτω είχαν έρθει και η ολική επαναφορά του Σπόρτιγκ στο παιχνίδι ολοκληρώθηκε λίγα δευτερόλεπτα μετά. Ο Παναγιώτης Λιαδέλης και ενώ το σκορ ήταν 73-72, αστόχησε σε δύο βολές. Οι πατησιώτες εκδήλωσαν επίθεση, στην οποία ο Πιαράς με κοντινό σουτ έκανε το 74-73. Ο Αρης είχε 4" στην διάθεσή του για να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά το σουτ του Γιώργου Σιγάλα απ' το κέντρο του γηπέδου βρήκε σίδερο...

Λαϊκό δικαστήριο στον Αρη

Αρης πάει από το κακό στο χειρότερο και οι οπαδοί του Αρη αντιδρούν. Στο στόχαστρο βρέθηκε και πάλι ο Σούλης Μαρκόπουλος, ο οποίος έγινε δέκτης αποδοκιμασιών. Οι φίλοι της ομάδας είχαν στήσει λαϊκό δικαστήριο και ζητούσαν την παραίτηση του έλληνα προπονητή, ο οποίος για να γλιτώσει από τα χειρότερα, φυγαδεύτηκε από την πίσω πόρτα του Αλεξάνδρειου.

Οταν μάλιστα μερικοί οπαδοί του Αρη κατάφεραν να πλησιάσουν τον Μαρκόπουλο και του ζήτησαν να φύγει, απάντησε: "Μα σε ποιον να παραιτηθώ, αφού δεν υπάρχει διοίκηση".
Η νέα ήττα, πάντως, του Αρη, είναι δεδομένο ότι θα φέρει εξελίξεις. Την Κυριακή (19/12) θα γίνει προσπάθεια να προγραμματιστεί Δ.Σ, ώστε να παρθούν αποφάσεις, ενώ θα υπάρξουν ενέργειες, προκειμένου να βρεθούν χρήματα, ώστε να αποκτηθούν ξένοι. Στη συνέντευξη Τύπου ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε: "Πρέπει να λυθεί το διοικητικό πρόβλημα. Ελπίζουμε η επιστροφή του κ. Κοντομηνά να μας βοηθήσει. Προσωπικά δεν έχω θέσει την παραίτησή μου. Οσο για το παιχνίδι, είναι απαράδεκτο οι παίκτες του Σπόρτιγκ να βρίσκονται αμαρκάριστοι στην τελευταία επίθεση".
Ο Κίμωνας Κοκορόγιαννης τόνισε από την πλευρά του: "Κρίμα που η πρώτη μας νίκη είναι επί του Αρη, που έχει προσφέρει πολλά στο ελληνικό μπάσκετ. Για μας δε σημαίνει τίποτα αυτή η νίκη. Πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε".