Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2013

Σπόρτιγκ - Απόλλων Πατρών 74-72 20/3/1999

πηγή archive.sport.gr

Φόλοου Παράδεισος - Κόλαση

Όνειρο ήταν και πάει. Ο Απόλλων Πατρών έβγαλε το μαντήλι και αποχαιρέτησε οριστικά την Α1 κατηγορία μετά την ήττα που γνώρισε από τον Σπόρτιγκ με 72-74.

Μια ήττα που ήρθε ακριβώς με τη λήξη τη στιγμή που το ματς ετοιμαζόταν να πάει στην παράταση. Πόσο ακριβώς διαρκεί το ταξίδι από τον παράδεισο στην κόλαση; Οσο χρόνο έκανε η μπάλα να φύγει από το χέρι του Μακ Κι και να καταλήξει στο διχτάκι.Ο Απόλλων έδειξε ότι μπορεί να τα καταφέρει. Οι παίκτες του Αλέκου Πολυδωρόπουλου μπήκαν στο κλειστό γήπεδο των Πατησίων αποφασισμένοι για τη νίκη - σωτηρία. Με τον Νίκο Αργυρόπουλο να σκοράρει χωρίς έλεος από την γραμμή του τριπόντου (φαίνεται τελικά ότι η τιμωρία του Βετούλα του έκανε καλό), ο Απόλλων προηγήθηκε με 25-18 στο 12' και 34-28 στο 16'. Ο Σπόρτιγκ τα περίμενε όλα από τον Αλφόνσο Φορντ, αφού όλοι οι υπόλοιποι παίκτες -εκτός του Μακ Κι- δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Με αυτά και αυτά, λοιπόν, το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 42-36.
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κώστα Διαμαντόπουλου παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι. Ο "Κίτσος" αποφάσισε να χρησιμοποιήσει άμυνα ζώνης και του βγήκε σε καλό. Και πώς να μην του έβγαινε όταν ο Απόλλων είχε 0/14 τρίποντα! Ετσι, λοιπόν, το 48-38 στο 24' μετατράπηκε σε 54-51 9' από τη λήξη και 61-55 στο 35'.
Τότε, ο Πολυδωρόπουλος έδωσε εντολή η μπάλα να περνάει στους δύο ξένους, Γκίμπερτ και Χάουαρντ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-69, 31'' από το τέλος και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής 72-70 στα 25''. Μάλιστα έφτασαν κοντά στη νίκη ή τουλάχιστον στην ισοφάριση που θα έστελνε το ματς στην παράταση όταν 15'' από τέλος έκλεψε την μπάλα ο Βετούλας με το σκορ να 72-70. Και τα κατάφεραν για μια στιγμή με λέι-άπ του Αργυρόπουλου (72-72). Ο Σπόρτιγκ όμως και συγκεκριμένα ο Μάλκομ Μακ Κι, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Στο χρόνο που απέμενε πήρε την επίθεση πάνω του ο Παπαδάτος, το σουτ όμως που επιχείρησε ήταν άστοχο. Και εκεί σαν "από μηχανής θεός" ο Μακ Κι έπιασε στον ύπνο τους ψηλούς του Απόλλωνα και με φόλοου στη λήξη έστειλε τους πατησιώτες στα ουράνια, καθώς εξασφάλισαν την παραμονή τους και τους πατρινούς στην Α2.

Φασίστες και στημένοι...

Ο Σπόρτιγκ εξασφάλισε την παραμονή του στην Α1, αλλά ο Κώστας Διαμαντόπουλος λίγο ασχολήθηκε με την μεγάλη νίκη της ομάδας του, επί του Απόλλωνα Πάτρας.

Ο προπονητής των πατησιωτών εξαπέλυσε δριμύτατη επίθεση κατά ορισμένων παραγόντων του Απόλλωνα, ενώ τα πυρά του συγκέντρωσε και οΓιάννης Γεωργικόπουλος."Δεν φοβάμαι να αναλάβω τις ευθύνες μου. Πριν απ' τον αγώνα μίλησα με τους ανθρώπους του Απόλλωνα. Η ομάδα αυτή αποτελείται από εξαίρετους ανθρώπους, αλλά πληρώνει λάθη κάποιων ανθρώπων που αγαπούν μόνο τον ευατό τους. Υπάρχουν κάποιοι φασίστες, οι οποίοι είναι βέβαια μετρημένοι στα δάχτυλα και οδήγησαν την ομάδα στην Α2. Εγώ όταν πήγα στον Απόλλωνα ξεκαθάρισα ότι θα ήμουν το απόλυτο αφεντικό και ήθελα να βάλω μια τάξη. Που ήταν σήμερα ο κ.Γεωργικόπουλος αλλά και όλη την χρονιά, ο οποίος μου είχε επιτεθεί στο πρώτο γύρο; Ο στημένος Γεωργικόπουλος που μου επιτέθηκε τόσο άναδρα, αλλά τελικά ήταν θέλημα θεού να ρίξω εγώ αυτήν την ομάδα".
Οσον αφορά τον αγώνα ο "Κίτσος" τόνισε: "Ηταν ένας αγώνας που τσάκιζε κόκκαλα. Για μια ακόμη φορά η άγια ζώνη μας έδωσε την νίκη, αφού ήξερα ότι την ψυχολογία των περιφερειακών του Απόλλωνα".
Από την άλλη πλευρά, απογοητευμένος ήταν ο Αλέκος Πολυδωρόπουλος, ο οποίος επισήμανε ότι το παιχνίδι κρίθηκε από την τύχη. "Η τύχη μας εγκατέλειψε στο τέλος και για αυτό τον λόγο κέρδισε στο τέλος. Εχω κάποια παράπονα απ' την διατησία ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή η πόλη και το ιστορικό σωματείο αξίζουν να ανεβούν στην Α1".