Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2013

Σπόρτιγκ - Νήαρ Ηστ 75-69 13/3/1999

πηγή archive.sport.gr

Την "πάτησε" ο Φορντ

Ο Κώστας Τσαρτσαρής είχε δηλώσει στα μέσα της εβδομάδας ότι η Νήαρ Ηστ θα παίξει από εδώ και πέρα ελεύθερα με στόχο πάντα τη νίκη και την καθιέρωση στην Α1.

Αυτό επιδίωξε και στον αγώνα με τον Σπόρτιγκ, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον.... ξενοδόχο Αλφόνσο Φόρντ και τους συμπαίκτες του, που ήθελαν περισσότερο τη νίκη και την πήραν. Ο αμερικανός γκαρντ της ομάδας των Πατησιών έκανε εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, καθώς πέτυχε 23 πόντους από τους 26, που έβαλε συνολικά και μετέτρεψε τα τελευταία λεπτά του αγώνα, που μέχρι τότε ήταν ντέρμπι, σε μεγάλη νίκη της ομάδας του.Το παιχνίδι, στο μεγαλύτερο διάστημά του, πέρα από ντέρμπι, ήταν και διαγωνισμός τριπόντων. Οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν εκπληκτική ευστοχία από τη γραμμή των 6,25μ. με τουςΠοδαράΧιλΠανταζόπουλο να έχουν από τέσσερα και τον Παπαδάτο τρία. Ετσι, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Ενδεικτικό είναι ότι το ημίχρονο έληξε 29-29.
Στην επανάληψη, όμως, έλαβε δράση ο Φορντ και η ομάδα της Καισαριανής όσο και αν προσπάθησε, δεν είχε πολλά περιθώρια να αντιδράσει. Ειδικά στα τελευταία τρία λεπτά, οπότε και το Σπόρτιγκ πήρε διαφορά πέντε πόντων, οι παίκτες της Νήαρ Ηστ έχασαν δύο φορές την μπάλα (μία με τον Πανταζόπουλο και μία με τον Χιλ) και μαζί την ευκαιρία να παλέψουν για τους βαθμούς της νίκης ως το τέλος. Ετσι, οι παίκτες του Κώστα Διαμαντόπουλου πήραν μία σπουδαία νίκη - ανάσα για την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία.

"Είναι ένας απίστευτος καραγκιόζης"!

Οι δύο ομάδες δεν είχαν ποτέ να χωρίσουν τίποτα. Το μόνο κοινό σημείο του Σπόρτιγκ και της Νήαρ Ηστ ήταν ο Γιώργος Ζευγώλης. Ο προπονητής των νεοφώτιστων διατέλεσε παίκτης, αλλά και προπονητής της γυναικείας ομάδας των Πατησίων για αρκετά χρόνια.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ζευγώλης επιτέθηκε φραστικά για δικούς του λόγους στον παράγοντα του Σπόρτιγκ κ. Σακόπουλο. "Το Σπόρτιγκ βρίσκεται ύπο την ομηρία ενός απίστευτου καραγκιόζη! Το άθλημα δεν πρέπει να βρίσκεται κάτω από την αναξιοπρέπεια τέτοιων ανθρώπων" ήταν οι πρώτες "βολές" του νεαρού προπονητή και συνέχισε την επίθεση: "Εχω ζήσει στο Σπόρτιγκ και ξέρω τι γίνεται και πιστεύω ότι και ο Κώστας (Διαμαντόπουλος) θα συμφωνήσει μαζί μου".Πάντως, είχε να πει και δυο λόγια για τον αγώνα... "Το Σπόρτιγκ νίκησε δίκαια. Εμείς βρεθήκαμε σε πολύ άσχημη μέρα και πλέον χρειαζόμαστε δύο νίκες για να έχουμε μία καλή κατάταξη".
Από την πλευρά του, ο Κώστας Διαμαντόπουλος δεν θέλησε να σχολιάσει όσα είπε ο συνάδελφος του και αρκέστηκε να αναφερθεί στο αγωνιστικό μέρος. "Ηταν δίκαια νίκη. Παίξαμε με πολύ πάθος και αυτό με αφήνει ικανοποιημένο" είπε ο "Κίτσος" και κατέληξε: "Είμαι ευχαριστημένος που καταφέραμε και ξεπεράσαμε τα προβλήματα τραυματισμών του Φορντ και του Πάτερσον".