Τετάρτη, 6 Φεβρουαρίου 2013

Άνδρες (ilioupolisonline.gr): Αξιοπρεπής ήττα από τον Σπόρτιγκ

Στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του β γύρου 15ης του πρωταθλήματος της Α ΕΣΚΑ η ομάδα της Ηλιούπολης αντιμετώπισε χθες 04/02 στα Πατήσια τον πρωτοπόρο της κατηγορίας Σπόρτιγκ και παρουσίασε ένα αξιόμαχο συγκρότημα.
Υπό την τεχνική καθοδήγηση των Μακαρώνη –Παναγιωτόπουλου ο Γ.Σ.Η. δεν ήταν εύκολος αντίπαλος για τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας .

Τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο και στα μισά του δευτέρου οι κυανέρυθροι της Ηλιούπολης ήταν πολύ κοντά στο σκορ και έπαιξαν ωραίο μπάσκετ. Η επάνοδος του τραυματία Παπαδάκη βοήθησε την ομάδα επιθετικά. Απώλεια ηταν η απουσία του Ρούμελη λόγω τραυματισμού. Ο Σπόρτιγκ εδραίωσε τη διαφορά στο σκορ στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου και στις αρχές του τρίτου. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκλεισαν την ψαλίδα στους 10 πόντους. Ο γηπεδούχος είχε τρεις «18άρηδες» που κράτησαν ψηλά το σκορ ενώ η Ηλιούπολη περιορίσθηκε σε δύο «15άρηδες» που ανέλαβαν να σηκώσουν το βάρος της επίθεσης. Την ερχόμενη Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου ο Γ.Σ.Η. υποδέχεται τον ΑΟ Μαρκόπουλου που προέχεται από ήττα εντός από τον Αρη Πετρούπολης.
Η εικόνα του αγώνα με αριθμούς. Τα δεκάλεπτα: α 21-21, β 31-18 ημίχρονο: 52-39, γ 12-10,δ 15-20 τελικό: ΑΟ Σπόρτιγκ – ΓΣ Ηλιούπολης 79 – 69