Δευτέρα, 25 Νοεμβρίου 2013

Άνδρες Η Πεντέλη για τον χθεσινό αγώνα

πηγή pentelibasket.gr
Την ήττα στο Σπόρτιγκ γνώρισε η αντρική ομάδα και έτσι δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί νικών με τον Φώτη Καρακώστα στο πάγκο. Το κακό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά  στο -10, αφύπνησε του παίκτες μας που κατάφεραν να πάνε σχεδόν με ισοπαλία στα αποδυτήρια 28-27 αν και προηγηθήκαμε και με 5 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο που συνήθως είναι το δυνατό της ομάδος αποδείχθηκε καταστροφικό και με ένα επιμέρους 17-7 ο Σπόρτιγκ πήρε τη διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος. Οι παίκτες μακριά από το καλό τους εαυτό δεν είχαν την αρχική συγκέντρωση και πειθαρχία στο παιχνίδι τους και σε συνδιασμό με το δυναμισμό των αντιπάλων έχασαν το έλεγχο του παιχνιδιού και έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Η διαιτησία επηρεασμένη από την ατμόσφαιρα δεν μοίρασε στα ίσια τα φάουλ όταν παιζόταν το παιχνίδι και έπαιξε λίγο έδρα, σε καμία περίπτωση όμως δεν καθόρισε το αποτέλεσμα. Αξιοσημείωτη η υπερβολική αντίδραση των φιλάθλων αλλά και η μη συναδελφική υποστήριξη του πάγκου του Σπόρτιγκ σε μια παρεξήγηση πάνω από τον πάγκο μας δια ασήμαντον αφορμή και ενώ το παιχνίδι έγερνε προς τον Σπόρτιγκ στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου.