Κυριακή, 1 Δεκεμβρίου 2013

Ηρόδοτος "Η Γιαννακάκου τη ζημιά"

πηγή irodotosbasketball.gr
Δεν τα κατάφερε το σύνολο του Αλέξη Χριστοδούλου απέναντι στο αντίστοιχο του Σπόρτιγκ και έχασε με 72-60. Το σερί των 4 νικών σταμάτησε στο κλειστό του Σπόρτιγκ, χωρίς παρόλα αυτά να επηρεάζει την ομάδα καθώς ήταν ένα παιχνίδι με ένα δύσκολο αντίπαλο και η ήττα θεωρείται εντός προγράμματος. Στο ημίχρονο ο Σπόρτιγκ ήταν μπροστά με 11 πόντους, 44-33.
Ο Ηρόδοτος επικεντρώθηκε στις πρωτοκλασάτες και ποιοτικές παίκτριες του Σπόρτιγκ και δέχτηκε πόντους από παίκτριες όπως η Γιαννακάκου που στα προηγούμενα παιχνίδια δεν είχε τόσο καλή απόδοση. Ένα δεύτερο στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση ήταν τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν οι παίκτριες του Ηροδότου από πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα οι ψηλές και έμπειρες παίκτριες των αντιπάλων να το εκμεταλλευτούν. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος κατάφερε να πλησιάσει το σκορ και να φτάσει στους 5 πόντους την διαφορά από τον Σπόρτιγκ, αλλά ένα κλέψιμο που έφερε τρίποντο στον αιφνιδιασμό μεγάλωσε ξανά την διαφορά. Στην τελευταία περίοδο ο ηλεκτρονικός πίνακας κοκκίνιζε για τις παίκτριες του Ηροδότου που μία-μία καθόταν στον πάγκο με 5 φάουλ. Όλες οι αθλήτριες του Ηροδότου ανταποκρίθηκαν πολύ καλά και ειδικά οι μικρές  που βοήθησαν τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.