Τρίτη, 3 Δεκεμβρίου 2013

Εφημερίδα "Πατρίς": Κέρδισε εμπειρίες στα Πατήσια ο Ηρόδοτος

πηγή patris.gr

Στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε ο Ηρόδοτος στο ντέρμπι της Α2 γυναικών αλλά τελικά υπέκυψε στην ανωτερότητα του Σπόρτιγκ, χάνοντας με 72-60 στα Πατήσια. Η ομάδα της Αλικαρνασσού που «έτρεχε» σερί τεσσάρων νικών, έκανε καλή εμφάνιση κατά διαστήματα ωστόσο δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική μέχρι το τέλος για τις γηπεδούχες. Μέχρι το 15’ ο Ηρόδοτος ήταν κοντά στο σκορ (32-27) για να κλείσει το ημίχρονο με 44-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στους 5 πόντους όμως τα τρίποντα της Γιαννακάκου που ήρθε από τον πάγκο βοήθησαν τον Σπόρτιγκ να εδραιώσει το προβάδισμά του.

Παράλληλα ο Ηρόδοτος που είχε «φορτωθεί» νωρίς με φάουλ, άρχισε να χάνει και αθλήτριες με συνέπεια στην τελευταία περίοδο η διαφορά να φθάσει και τους 15 πόντους (61-46 στο 34’).

«Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κάναμε. Παλέψαμε αλλά μας λύγισαν τα φάουλ. Είναι σημαντικό για την ομάδα να βοηθούν και οι παίκτριες που ξεκινούν από τον πάγκο όπως συνέβη σήμερα (σ.σ. χθες)», τόνισε ο τεχνικός του Ηροδότου Αλέξης Χριστοδούλου.

Με λάθη η διαιτησία των Παπαδημητρόπουλου - Μαρουδιά.