Γυναίκες ΓΕ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΑΜΙΛΛΑ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 46-54

14-10, 26-19, 35-30, 41-41, 46-54.

ΑΜΙΛΛΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Τσουκαλάς Θ.): Ντρέβου 7(1), Μανιατά 2, Τσουκαλά Π.-Αν. 6(1), Μπενέκη 5, Τζανή 4, Τσουκαλά Χρ. 22(3), Κοσκινά.
Α.Ο.ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νίκλας Αθ.): Κατσαμπίρη, Γιαννακάκου, Νταή 15(2), Ντακόλια 5, Μουζάκη 12(2), Κικιβαράκη 4, Χαϊκάλη 18(2).

πηγή contraepithesi.gr

Η Άμιλλα Τρίπολης μετά το αρνητικό αποτέλεσμα στην Κρήτη επί του Ηρόδοτου αναζητούσε την καλύτερη δυνατή συγκομιδή βαθμών στα δύο επόμενα διαδοχικά παιχνίδια στην Τρίπολη με Σπόρτιγκ και Νέα Κηφισιά. Το πρώτο από αυτά τα δύο παιχνίδια ήταν αυτό με την ομάδα των Πατησίων το πρωί της Κυριακής στο οποίο η Αρκαδική ομάδα ήθελε να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η πολύ κακή απόδοση της «φιλοξενούμενης» ομάδας σε συνδυασμό με την καλή εικόνα της Άμιλλας επιθετικά για περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά της έδωσε την ευκαιρία να προηγείται σταθερά στο σκορ ακόμη και με διψήφια διαφορά στο σκορ. Στο συγκεκριμένο ματς της παρουσιάστηκε μία ευκαιρία να φτάσει σε μία μεγάλη νίκη για τη συνέχεια αλλά το επιθετικό «μπλακ-άουτ» στο φινάλε ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένο και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Εκεί πιο ουσιαστική η ομάδα του Σπόρτιγκ πέτυχε τους πόντους που χρειαζόταν για να καθαρίσει το ματς και να φτάσει στη νίκη τελικά με 46-54.
Μία αναμέτρηση που τα είχε σχεδόν όλα, όπως πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη, αγωνία μέχρι την παράταση, εναλλαγή συναισθημάτων αλλά και εντάσεις στο τέλος του αγώνα. Σε κάθε περίπτωση αυτό που κρατά κάποιος από την αναμέτρηση είναι ότι η Αρκαδική ομάδα είχε μία μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε μία σπουδαίας σημασίας νίκη για τη συνέχεια, εκμεταλλευόμενη την κακή αγωνιστικά ημέρα του Σπόρτιγκ.

Καλό ξεκίνημα για την Άμιλλα…
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε την ομάδα της Άμιλλας να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με ηρεμία και σωστές επιλογές, να δείχνει «μαχητικότητα» στα ριμπάουντ και να τα κερδίζει σε πολλές περιπτώσεις ανανεώνοντας τις επιθέσεις της. Στο 6-3 το σκορ στα 06’12 και στο 11-8 στα 02’03 με τη βοήθεια της τύχης και ένα απίστευτο τρίποντο της Ντρέβου στην προσπάθεια της να πασάρει μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Η Άμιλλα πήρε προβάδισμα λίγο αργότερα και με 14-9 για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 14-10.

Ανάλογη εικόνα και στη συνέχεια…
Η συνέχεια αποδείχθηκε ανάλογη του καλού ξεκινήματος στην αναμέτρηση για την Αρκαδική ομάδα που κρατούσε ένα σταθερό έστω και μικρό προβάδισμα στο σκορ. Στο 17-14 το σκορ στα 07’35 για να ισοφαρίσει προσωρινά σε 17-17 στα 07’22 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Αθήνας συνέχισε να είναι χαρακτηριστικά άστοχη και ιδιαίτερα νευρική στην επίθεση, με συνεχή σουτ που δεν έβρισκαν στόχο και έλεγχο των ριμπάουντ στο πρώτο μέρος σε ιδιαίτερα ικανοποιητικό βαθμό για την Άμιλλα! Αν μάλιστα δεν υπήρχαν και κάποια επιθετικά λάθη από τις «γηπεδούχες» η Αρκαδική ομάδα θα μπορούσε να είχε πάει ακόμη καλύτερα στο ματς. Στο 23-17 το σκορ στα 02’58 της β’ περιόδου και στο 26-19 στα 00’53 πριν το ημίχρονο, το οποίο ήταν εν τέλει και το σκορ του ημιχρόνου.

Το προβάδισμα της ΓΕΑ και η αντίδραση των αντιπάλων…
Το παιχνίδι είναι γεγονός ότι εξελίχθηκε αρκετά καλά για την Άμιλλα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι «γηπεδούχες» μπήκαν εξίσου αποφασιστικές στο παρκέ και κατάφεραν παρά την πίεση που ασκούσε η αντίπαλη ομάδα να κρατούν ένα σταθερό προβάδισμα. Στο ίδιο διάστημα η νευρικότητα της ομάδας των Πατησίων είναι εμφανής με νεύρα στον πάγκο, αλλά και κάποια αδικαιολόγητα παράπονα για τη διαιτησία, όταν η ομάδα ήταν δεδομένα κακή στην επίθεση!
Το σκορ στα 08’04 είναι στο 31-23 με τις «γηπεδούχους» να καταφέρνουν να βρουν τις λύσεις που χρειάζονται ώστε να φτάσουν ακόμη και στο 35-25 στα 06’20 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και ύστερα η ομάδα του Σπόρτιγκ καταφέρνει να αντιδράσει σε βαθμό να μειώσει τη διαφορά στο -5 και στο 35-30 της τρίτης περιόδου. Κακή είναι αλήθεια η επιθετική λειτουργία της Άμιλλας στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου που δεν της αποφέρει πόντους στην επίθεση. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα χάνονται απίστευτα καλάθια, κάτι που για την ομάδα των Πατησίων αποτέλεσε συνηθισμένο φαινόμενο στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Το δραματικό φινάλε της κανονικής διάρκειας…
Το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι από τις δύο ομάδες! Η ομάδα της Άμιλλας επηρεάστηκε από την αντίδραση του αντιπάλου που επέστρεφε στο ματς, με αποτέλεσμα η λειτουργία στην επίθεση να είναι πολύ κακή. Πολλά άστοχα σουτ, πολλά λάθη και άγχος που στο φινάλε ήταν εμφανές. Στο 35-34 διαμορφώθηκε το σκορ στα 04’58 πριν το φινάλε. Στο 37-34 το ματς στα 03’41 για να ακολουθήσει το 39-37 στα 01’10. Μετά από πολύ ώρα ο Σπόρτιγκ με δύο εύστοχες βολές της Νταή κάνει το 39-39, ωστόσο η Άμιλλα αντιδρά και με καλάθι της Χριστίνας Τσουκαλά στα 00’12 κάνει το 41-39. Η αντίδραση της άμυνας δεν είναι καλή και η Νταή μετά από επιθετικό ριμπάουντ καταφέρνει να σκοράρει στα 00’04’’5 και ουσιαστικά μετά τη χαμένη επίθεση της Άμιλλας να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Καθάρισε το ματς στην παράταση…
Η παράταση αποδείχθηκε παράσταση για ένα ρόλο αφού οι «γηπεδούχες» δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να διεκδικήσουν το ματς. Αστοχία και λάθη αποτέλεσαν καταλυτικό ρόλο σε σχέση με την ευστοχία σε μεγάλα σουτ από τις «φιλοξενούμενες» σε αντίθεση με τη συνολική διάρκεια της κανονικής περιόδου. Στο 5-13 το επί μέρους σκορ του έξτρα πενταλέπτου με την ομάδα του Σπόρτιγκ να παίρνει μία εξαιρετικά αγχώδη και δύσκολη όπως εξελίχθηκε το ματς νίκη.  Η Άμιλλα άντεξε στην παράταση μέχρι το πρώτο δίλεπτο αυτής όταν με τρίποντο της Χρ. Τσουκαλά πέρασε εκ νέου μπροστά (44-45).

Η «ανούσια» επιλογή τάιμ-άουτ και η ένταση που ακολούθησε…
Μία φάση που προκάλεσε ένταση και νεύρα στο φινάλε από το πουθενά, ήταν η ανούσια επιλογή του προπονητή της φιλοξενούμενης ομάδας Νίκλα, να καλέσει τάιμ άουτ στα 10’’ πριν τη λήξη της παράτασης κι ενώ το σκορ ήταν στο 46-54, με το ματς να έχει κριθεί οριστικά αρκετά νωρίτερα! Μετά το τέλος της αναμέτρησης υπήρξε ένταση ανάμεσα στους ανθρώπους των δύο ομάδων με τα νεύρα να έχουν ουσιαστικό αποδέκτη των κόουτς των «φιλοξενούμενων». Αμέσως όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων το επεισόδιο έλαβε τέλος με το συμβάν να λαμβάνει τέλος. Η ένταση μεταφέρθηκε την ίδια ώρα και στην εξέδρα ανάμεσα σε φιλάθλους των δύο ομάδων χωρίς ωστόσο συνέχεια.